Nová zakázka z hlediska stavu položky

 • Vytvoříte nový záznam: systém zobrazí dialogové okno Zakázka.
 • Na kartě Položky vložíte produkt(y), určíte množství a případně změníte Stav položky (obr. 1).
  • Při prodeji nebo vystavení objednávky může být výchozím stavem koncept

Tabulkové zobrazení položky

Obrázek 1: Doklad Zakázka, karta Položky.

 

 • V možnostech knihy lze nastavit výchozí stav skladových položek. Můžete tak například zajistit, že při vložení zboží do faktury se položka automaticky rezervuje.
 • Pokud chcete provést hromadně nějaký příkaz jen pro položky v určitém stavu, můžete na ně aplikovat filtr (místní nabídka nad polem Stav) a potom tlačítkem Stav vše zpracovat jen zobrazené položky.
 • Stavy lze nastavit buď postupně, jeden po druhém, nebo vybrat rovnou poslední Vystavit fakturu a vyskladnit (OK). Když je položka ve stavu koncept, je s ní možné provádět všechny operace z místní nabídky.
 • Pokud má Zakázka na kartě Obecné zatrženo CheckBox - Zatržítko Dodat najednou, zmizí z místní nabídky vyvolané nad položkou, stavy VydatVYDÁNO. V takovém případě používejte nabídku tlačítka Dodat (kontextový popis tlačítka "Dodat vše") dole pod tabulkou položek (obr. 2).
 • Věnujte pozornost volbě Dodat najednou v souvislosti s funkcemi Průvodce plněním zakázek.

Doklad Zakázka, karta Položky a místní nabídka nad položkou a nabídka tlačítka Dodat vše

Obrázek 2: Doklad Zakázka, karta Položky a místní nabídka nad položkou a nabídka tlačítka „Dodat vše”.

 

 • Při nedostatečném množství zboží na skladě se při pokusu o zarezervování či vyskladnění produkt zařadí do tzv. Rezervační fronty (rezervační frontu zobrazíte přes pravé tlačítko myši výběrem příkazu Rezervační fronta, obr. 2 a 3).
 • Při stejných prioritách se Zakázka řídí datem vložení do systému. Zakázku (položku) z rezervační fronty vyjmete například tím, že nad položkou dokladu vyberete stav Zrušit REZERVOVÁNO.

Okno Rezervační fronta

Obrázek 3: Okno Rezervační fronta. Pomocí místní nabídky lze položky např. filtrovat a řadit, pro numerická pole vyvolat funkci Rychlý součet, v okně skrývat nebo zobrazovat skryté sloupce.

 

Příklad vystavení faktury a výdejky nastavením stavů
MÍSTNÍ NABÍDKA pole STAV Význam
  koncept Výchozí stav položky nastaven na koncept.
Nastavit stav DODAT DODAT Položka se „uzamkne” a vznikne požadavek na plnění položky.
Rezervovat (REZERVOVÁNO) REZERVOVÁNO Logicky je současně ve stavu DODAT.
Nastavit stav vydat vydat REZERVOVÁNO Položka se nabízí skladníkovi k výdeji.
Vystavit výdejku (vydává se) vydává se REZERVOVÁNO Když použijete stav vydat, skladník vystaví výdejku a nastaví tento stav. Postup je funkční i z faktury.
Vyskladnit (VYDÁNO) VYDÁNO Položka již není rezervována, je rovnou vydána. Na kartě Souvislosti uvidíte doklad Výdejka, která je ve stavu Vydáno.
Nastavit stav fakturovat fakturovat VYDÁNO Jestliže budete postupovat opačně, tento krok uděláte i z výdejky.
Vystavit fakturu (FAKTUROVÁNO) OK Úspěšné vystavení faktury a skladové výdejky si můžete ověřit pomocí tlačítka Přehled… z místní nabídky nebo na kartě Souvislosti.

 

Související dokumenty