ISPV – informační systém o průměrném výdělku
Informační systém o průměrném výdělku (ISPV) je systém pravidelného monitorování výdělkové úrovně a pracovní doby zaměstnanců v České republice. Výdělkové šetření v rámci "Informačního systému o průměrném výdělku" získává data od respondentů – organizací z podnikatelské i nepodnikatelské sféry. V nepodnikatelské sféře se jedná o plošné šetření s pololetní periodou, zdrojem dat je „Informační systém o platech” (ISP), který je spravován Ministerstvem financí. V podnikatelské sféře je šetření výběrové a probíhá čtvrtletně (ISPV).
Respondenti zasílají data elektronicky ve standardizované struktuře, a to v jednom ze tří výměnných formátů (xml, dbf, txt). Data do šetření ISPV se skládají ze dvou základních souborů (vět), MI a MP.
Doplněk ISPV načítá data z modulu Mzdy do exportního souboru ve formátu XML s údaji:
- o pracovních poměrech zaměstnanců – položky věty MP
Frekvence poskytování dat
- Data o pracovních poměrech (věta MP): pololetně – za 1. pololetí (leden až červen) a za rok (leden až prosinec).
- Položky věty MP do XML vytvoříte pomocí doplňku ve druhém a čtvrtém čtvrtletí.
Obsah:
Pro hledání informací na stránce použijte nebo stránku pro hledání.
Poznámky
- Mějte vyplněné pole Osobní číslo v dialogu Pracovník před načtením dat do doplňku ISPV.
- Obrázky v dokumentu jsou ilustrační, neslouží jako závazný příklad nastavení.
- Před použitím doplňku je nutná příprava dat v modulu Mzdy (viz obsah tohoto článku).
- V textu jsou použity odkazy na různé části webu o ISPV provozovaného firmou TREXIMA, spol. s r.o. . Primární adresu www.ispv.cz použijte pro dohledání citovaných informací, pokud by došlo ke změnám struktury webu.
- Při aktualizaci Varia se aktualizují i moduly a doplňky přidané do Varia prostřednictvím složky Upravy.
Start doplňku ISPV
- V agendě Mzdy, na panelu nástrojů, vyberete data firmy (Naše firma), rok a období.
- Instalovaný doplněk spustíte v agendě Mzdy z menu Nástroje agendy(Agenda)/ISPV v období 6 a 12.
- Číslo verze doplňku je uvedeno v levém zápatí okna.
Od roku 2024 se Čtvrtletní šetření ISPV mění na Pololetní. Data za 1. a 3. čtvrtletí 2024 tedy neposílejte.
Použití doplňku ISPV
Každý krok obsahuje doplňkové informace, které zobrazíte klepnutím na aktivní odkaz.
→ Při prvním spuštění doplňku (příp. po načtení dat z předchozí verze) vykonejte tyto činnosti:
1. Vyplňte pole LAU1 (okres) na kartě Organizace.
2. Na kartě Nastavení zkontrolujte ukazatele.
3. Na kartě Zaměstnanci klepněte na tlačítko Zaměstnanci a doplňte údaje, které se nenačítají z agendy Personalistika.
→ Dále pokračujte běžným způsobem:
4. Na kartě Zaměstnanci vyberte rok a čtvrtletí, za které údaje vykazujete.
5. Klepněte na tlačítko Import z Varia.
6. Po načtení údajů provedete kontrolu a doplnění údajů v tabulce Zaměstnanci (zejména údajů u nových zaměstnanců) a kontrolu v tabulce Ukazatele.
7. Exportujte údaje klepnutím na tlačítko Export pro ISPV.
8. Ukončete (uložte) práci s doplňkem tlačítkem Zavřít
9. Proveďte kontrolu údajů načtením souboru ISPV.xml do Internetového pořizovacího programu IPOP (nemusí se instalovat). Tato aplikace slouží k pořízení, kontrole a bezpečnému odeslání dat pro statistické šetření Informační systém o průměrném výdělku (ISPV). Údaje můžete ručně vkládat nebo načíst ze souboru, vytvořeného mzdovým programem. Přenos dat ke zpracování probíhá pomocí certifikovaného šifrovaného komunikačního protokolu https.
9.1 Upozornění: Pro správné načítání dat je třeba nezadávat dovolenou přes svátek. To znamená, čerpá-li zaměstnanec dovolenou např. od 20.12.2012 do 31.12.2012, musí se zadat na dvě mzdové složky (MS):
- MS Dovolená od 20.12.2012 do 23.12.2012
- MS Dovolená od 27.12.2012 do 31.12.2012
Karta Zaměstnanci
- Doplněk ISPV se otevře na kartě Zaměstnanci (obr. 1).
- Pokud jste na panelu nástrojů vybrali rok a období, jsou hodnoty v polích Rok a Čtvrtletí, za které údaje vykazujete, nastaveny. V opačném případě vyberete hodnoty ze seznamů polí.
- IČO koresponduje s identifikačním číslem organizace (Naše firma).
- Vyplňte údaje o Odesílateli (E-mail, Telefon, případně Zpráva). Pole Firma a Jméno se dotáhnou z Varia. Tímto odesílatelem může být zaměstnanec firmy respondenta, který za odeslání údajů zodpovídá, nebo kontaktní pracovník firmy, která respondentovi vede mzdovou agendu a údaje respondenta odesílá zpracovateli. Tyto údaje jsou součástí xml věty a slouží pro urychlení kontaktu ze strany zpracovatele při řešení případných problémů.
- Klepněte na tlačítko a do pole Složka pro export nastavíte cestu k souboru ISPV.xml (například C:\Program Files\Vario12\ISPV\ISPV.xml).
- Volbou Naplnit pole Vzdělání a Občanství z Varia se z agendy Personalistika přenesou jmenované údaje do doplňku. Vzdělání lze doplnit na kartě Prac. poměry / Další údaje / Nejvyšší dosažené vzdělání. Pokud máte tato pole v tabulce Zaměstnanci již zadaná, přepíše existující hodnoty!
- Volbou Naplnit pole pracovní pozice z Varia se z agendy Personalistika přenesou údaje, pokud jsou vyplněny v pracovním poměru na kartě Obecné v poli Pracovní pozice. Pokud máte tato pole v tabulce Zaměstnanci již zadaná, přepíše existující hodnoty!
Obrázek 1: Dialog Export do ISPV, karta Zaměstnanci.
- Výpočet počtu zaměstnanců
- Načte data z agendy Mzdy
- Do tabulky okna Zaměstnanci (obr. 2) se některé údaje načítají z agendy Personalistika, ale některé musíte doplnit výběrem ze seznamu polí u sloupců např. Postavení, Místo výkonu práce, Zaměstnání (CZ-ISCO), Vedoucí. V případě nového nástupu do zaměstnání, je třeba vždy tyto údaje doplnit.
- Sloupec Invalidní důchod (= INVALD v souboru MP). Údaj o druhu invalidity se vyplňuje v agendě Personalistika na kartě Personální pod polem Přihláška SP. Pokud je tento dialog vyplněn, načte se automaticky do ISPV.
- Ve sloupci Zaměstnanec (obr. 2) poklepáním na identifikátor otevřete detail zaměstnance, ve kterém lze vyhledávat v abecedně řazeném seznamu název zaměstnání. Po výběru názvu se zobrazí dotaz „Chcete použít kód vybraného zaměstnání pro pole Zaměstnání CZ-ISCO” s možností výběru Ano/Ne. Po výběru Ano se číselná hodnota doplní do pole Zaměstnání CZ-ISCO v detailu zaměstnance a zároveň do tabulky.
- Zavřením okna uložíte zadané údaje.
Obrázek 2: Dialog Zaměstnanci. Pomocí místní nabídky lze záznamy filtrovat a řadit. Okno lze rozšířit tažením pravého dolního rohu, případně lze používat posuvník.
- Otevře okno Ukazatele (obr. 3).
- ABSNEMZ – počet neodpracovaných hodin pracovní neschopnosti bez nemocenské dávky. Automaticky se načítá z modulu Mzdy.
- NAHRNEMZ – náhrady mzdy za dobu pracovní neschopnosti placené zaměstnavatelem. Automaticky se načítá z modulu Mzdy.
- Zavřením okna uložíte zadané údaje.
Obrázek 3: Dialog Ukazatele. Pomocí místní nabídky lze záznamy filtrovat a řadit. Okno lze rozšířit tažením pravého dolního rohu, případně lze používat posuvník.
Provede export XML souboru.
Karta Organizace
Údaje z karty Organizace (obr. 4) se od roku 2024 neimportují. V souvislosti s informacemi v článku Mzdy – Souhrn změn se karta Organizace od roku 2024 nepoužívá.
- Důležitým polem je pouze pole LAU1 (okres), které při prvním spuštění doplňku vyplníte výběrem položky "okres" ze seznamu pole.
Obrázek 4: Dialog Export do ISPV, karta Organizace.
Karta Nastavení
Na kartě Nastavení (obr. 5) se zobrazují mzdové složky, které se zahrnují do ukazatele vybraného ze seznamu pole Ukazatel:
Zadejte pod jednotlivé ukazatele mzdové složky, které používáte. Přednastavené ukazatele ponechte, jen případně doplňte typ mzdové složky (MS) dle návodu. Pokud jiné typy mzdových složek nepoužíváte, žádné nevyplňujte. Jestliže se v poli Ukazatel nezobrazí všechny údaje, původní přepište (např. Náhrady) na další název a v poli sloupce Mzdová složka vyberte ze seznamu typy mzdových složek, které používáte. Pak zůstanou údaje v poli Ukazatel uchovány.
- V tomto případě je poslední položkou Svátek. Do prázdné řádky doplníte mzdovou složku pro náhrady, kterou používáte, např. Návštěva lékaře apod.
Obrázek 5: Dialog Export do ISPV, karta Nastavení, ukazatel Náhrady.
Obrázek 6: Dialog Export do ISPV, karta Nastavení, ukazatel Pohotovost.
- Zadejte názvy mzdových složek, které používáte pro vyplácení pravidelných měsíčních prémií a odměn.
Obrázek 7: Dialog Export do ISPV, karta Nastavení, ukazatel Prémie.
- Zadejte názvy mzdových složek, které používáte pro vyplácení nepravidelně. Do nepravidelných odměn se zahrnují např. 13. a 14. platy, roční nebo pololetní prémie a další nepravidelně vyplácené odměny, které jsou považované za mzdu. Zároveň zkontrolujte, zda stejné složky neobsahuje také ukazatel Prémie a duplicitně uvedené mzdové složky odstraňte.
Obrázek 8: Dialog Export do ISPV, karta Nastavení, ukazatel Prémie nepravidelné.
Obrázek 9: Dialog Export do ISPV, karta Nastavení, ukazatel Přesčas.
Obrázek 10: Dialog Export do ISPV, karta Nastavení, ukazatel Příplatky.
Oprávnění
Nastavte oprávnění k doplňku pro profil a pro aktuální firmu v dialogu Možnosti Vario: Doplňky: Mzdy/ISPV.
- Doplněk ISPV po změnách v dohodách konaných mimo pracovní poměr
- Doplněk ISPV – naplnění položky OBORVZD
- Doplněk ISPV – aktualizace číselníku Obor vzdělání
Související dokumenty